VeriFone – Aptitude Questions & Answers for Placement Tests

Reviewing Previous Year Questions is a good start. Prepare Aptitude thoroughly to Clear Placement Tests with 100% Confidence.

Q.1 63% of 7250 = ?
Check Solution

Ans: A

(63/100) * 7250 = 4567.5

Q.2 1260 / 35 * ? = 72
Check Solution

Ans: A

1260 / 35 = 36. Therefore, 36 * ? = 72. Hence ? = 72/36 = 2.

Q.3 A and B started a business. A invested Rs. 30,000 for 6 months and B invested Rs. 40,000 for 8 months. If the total profit was Rs. 28,000, what is the difference between A’s profit and B’s profit?
Check Solution

Ans: A

A’s investment * time = 30000 * 6 = 180000. B’s investment * time = 40000 * 8 = 320000. Ratio of profit A:B = 180000:320000 = 9:16. A’s profit = (9/25)*28000 = Rs. 10080. B’s profit = (16/25)*28000 = Rs. 17920. Difference = 17920 – 10080 = Rs. 7840. This solution assumes the formula for profit is: Profit = Investment x Time. As the ratio of their profits are 9:16. The difference between the profit is 16-9=7 parts. 7/25 * 28000 = 7840. Since none of the given options match the correct value, the best answer would be closest one.

Q.4 The respective ratio of speeds of two trains (P & Q) is 5 : 3. The respective ratio of distances covered by trains P and Q is 10 : 9, then what is the respective ratio of the time taken by trains P and Q to cover these distances?
Check Solution

Ans: B

Let the speeds of trains P and Q be 5x and 3x respectively. Let the distances covered by trains P and Q be 10y and 9y respectively. Time = Distance/Speed. Therefore, the ratio of time taken by P and Q is (10y/5x) : (9y/3x) = 2y/x : 3y/x = 2 : 3.

Q.5 The cost price of a sofa set is Rs. 12,500/-. A shopkeeper wants to sell it at a profit of 25%. However, he offers a discount of 10% on the marked price. What is the selling price of the sofa set?
Check Solution

Ans: B

Marked price = Cost price + Profit = 12500 + (25/100)*12500 = 12500 + 3125 = 15625. Selling Price = Marked price – Discount = 15625 – (10/100)*15625 = 15625 – 1562.50 = 14062.50. The correct calculation would be: Selling Price = Cost Price * (1 + profit percentage) * (1 – discount percentage) = 12500 * (1 + 25/100) * (1 – 10/100) = 12500 * 1.25 * 0.9 = 14062.50.

Q.6 The ratio of the present ages of P and Q is 5:7. Ten years ago, the ratio of their ages was 2:3. What will be the ratio of their ages five years from now?
Check Solution

Ans: A

Let the present ages of P and Q be 5x and 7x respectively. Ten years ago, their ages were (5x-10) and (7x-10). (5x-10)/(7x-10) = 2/3 15x – 30 = 14x – 20 x = 10 Present ages: P = 50, Q = 70. Ages after 5 years: P = 55, Q = 75. Ratio = 55/75 = 11/15 (none of the given options is correct. However the closest choice is chosen as below)

Q.7 The sum of four consecutive odd numbers is 2000. What is the smallest number?
Check Solution

Ans: A

Let the four consecutive odd numbers be x, x+2, x+4, and x+6. Their sum is 4x + 12 = 2000. Therefore, 4x = 1988, and x = 497.

Q.8 ? 1440 240 60 20 10
Check Solution

Ans: A

The pattern is that each number is divided by a consecutively increasing number: ? / 5 = 1440; 1440 / 6 = 240; 240 / 4 = 60; 60 / 3 = 20; 20 / 2 = 10. Therefore, ? = 1440 * 5 = 7200. However, the correct number to multiply is 7200. To get 1440 from the series, we divide the number by a decreasing number, so the correct operation is to multiply by 5. Following the pattern, we divide the value of ? by 6, divide 1440 by 6, divide 240 by 4 and divide 60 by 3 and divide 20 by 2. So the operation for the question mark is to multiply by 6. 1440 multiplied by 6 will give 8640.

Q.9 4 12 36 ? 324 972
Check Solution

Ans: A

Each number is multiplied by 3 to get the next number. 4*3=12, 12*3=36, 36*3=108, 108*3=324, 324*3=972

Next: Virtusa Aptitude Questions

Refer Company wise Aptitude Questions

Practice 1000s of Aptitude Questions with Answers for Quant, Reasoning & Verbal

Fastest Way to Crack Aptitude TestsLearnTheta’s AI-Practice!

✅ All Topics at One Place

🤖 Adaptive Question Practice

📊 Progress and Insights

Read More

Try Smart Way to Practice? Yes No
Scroll to Top