Number Series: Aptitude Questions with Answers – Free Practice!

Q. 1 Find the last term of the given series: 2, 4, 8, 16, 32, ? which series is this?
Check Solution

Ans: B

Multiplying by 2 each time: 2*2*2*2*2*2 = 64. It;s Geometric progression which is getting multiplied by 2 in every step.

Q. 2 Find the last term represented by question mark: 3, 6, 11, 18, 27, ?
Check Solution

Ans: C

Differences are increasing by 2: +3,+5,+7,+9,+11

Q. 3 If given series follows a pattern, what could be the next term: 121, 144, 169, 196, ?
Check Solution

Ans: A

Series of perfect squares: $11^2,12^2,13^2,14^2,15^2 = 225$

Q. 4 Fifure out the next term represented by question mark: 1, 4, 9, 16, 25, ?
Check Solution

Ans: B

Series of perfect squares: $1^2,2^2,3^2,4^2,5^2 = 25$

Q. 5 Find the next term of the series, and mention the series name: 5, 10, 20, 40, ?
Check Solution

Ans: C

Solution: . If you observe, it’s a geometric progression, getting multiplied by 2 in each step. So next term is 40*2 = 80

Q. 6 Find the last term: 2, 6, 12, 20, 30, ?
Check Solution

Ans: A

Differences are +4,+6,+8,+10,+12

Q. 7 Find the last term: 1, 3, 7, 15, 31, ?
Check Solution

Ans: A

Series is $2^n-1$
$2^1-1 = 1$
$2^2-1 = 3$
$2^3-1 = 7$
$2^4-1 = 15$
$2^5-1 = 31$
$2^6-1 = 63$

Q. 8 Find the last term: 13, 17, 19, 23, 29, ?
Check Solution

Ans: B

Series of prime numbers.

Q. 9 Find the last term: 97, 89, 83, 79, 77, ?
Check Solution

Ans: B

Subtracting successively: -8, -6, -4, -2, -4

Q. 10 Find the last term: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, ?
Check Solution

Ans: B

Fibonacci series

Q. 11 Find the missing number in the given series:

59.7, 61.5, 65.1, 72.3, ?
Check Solution

Ans: C

61.5 – 59.7 = 1.8 = 1.8 × 1
65.1 – 61.5 = 3.6 = 1.8 × 2
72.3 – 65.1 = 7.2 = 1.8 × 4
86.7 – 72.3 = 14.4 =  = 1.8 × 8
∴ Missing number is 86.7.

Q. 12 Direction: What will come in the place of the question mark ‘?’ in the following question?

33, ?, 176, 224, 259, 283.
Check Solution

Ans: B

The series follows the following pattern
33  ?  176   224    259    283
(difference between these numbers are as following )
⇒ 283-259 = 24 = 5×5 –  1
⇒ 259 – 224 = 35 = 6×6 – 1
⇒ 224 – 176 = 48 = 7×7 – 1
The next is 63 = 8×8 – 1
⇒ 176 – 63 = 113
Hence the next term in the series is 113.

Q. 13 What should come in place of the question mark ‘?’ in the following number series?

8, 10, 23, 73, ?
Check Solution

Ans: A

Calculation:
The series follows following pattern:
⇒ 8 × 1 + 2 = 10
⇒ 10 × 2 + 3 = 23
⇒ 23 × 3 + 4 = 73
⇒ 73 × 4 + 5 = 297
∴ The value of ? is 297

Q. 14 What should come in place of the question mark ‘?’ in the following number series?

1005, 1000, 985, 960, 925, ?
Check Solution

Ans: C

Calculation:
The series follows the following pattern:
⇒ 1005 – 5 = 1000
⇒ 1000 – 15 = 985
⇒ 985 – 25 = 960
⇒ 960 – 35 = 925
⇒ 925 – 45 = 880
∴ The value of ? is 880

Q. 15 What will come in the place of the question mark (?) in the following number series?

18, 20, 26, 38,  58, ?
Check Solution

Ans: D

Calculation:
⇒  18 + 1 x 2 = 20
⇒ 20 + 2 x 3 = 26
⇒ 26 + 3 x 4 = 38
⇒ 38 + 4 x 5 = 58
⇒ 58 + 5 x 6 = 88

Q. 16 Find the missing number in the given series:

12, 7, 8, 13, ?
Check Solution

Ans: C

12 × 0.5 + 1 = 7
7 × 1 + 1 = 8
8 × 1.5 + 1 = 13
13 × 2 + 1 = 27
∴ Missing number is 27.

Q. 17 What should come in place of the question mark ‘?’ in the following number series?

0.25, 2.25, 6.25, 12.25, 20.25, ?
Check Solution

Ans: B

The series follows the following pattern:
0.5 × 0.5 = 0.25
1.5 × 1.5 = 2.25
2.5 × 2.5 = 6.25
3.5 × 3.5 = 12.25
4.5 × 4.5 = 20.25
5.5 × 5.5 = 30.25

Q. 18 In each of the following number series, a wrong number is given. Find out that number.

18, 34, 66, 130, 262, 514
Check Solution

Ans: C

The series follows the following pattern:
18 × 2 – 2 = 34
34 × 2 – 2 = 66
66 × 2 – 2 = 130
130 × 2 – 2 = 258
258 × 2 – 2 = 514
∴ The wrong term in the series is 262.

Q. 19 What should come in place of the question mark ‘?’ in the following number series?

600, 590, 610, 580, 620, ?
Check Solution

Ans: B

The series follows the following pattern:
600 – 10 = 590
590 + 20 = 610
610 – 30 = 580
580 + 40 = 620
620 – 50 = 570
∴ The next term in the series is 570

Q. 20 What should come in place of ‘?’ in the following number series?

11, 15, 21, 29, 39, ?
Check Solution

Ans: B

The given series is following the given pattern:
11 + 4 = 15
⇒ 15 + 6 = 21
⇒ 21 + 8 = 29
⇒ 29 + 10 = 39
⇒ 39 + 12 = 51
∴ 51 is the required number.

Improve Aptitude with LearnTheta’s AI Practice

Adaptive Practice | Real Time Insights | Resume your Progress

Next Topic Simplification

Refer Thousands of Quantitative Aptitude Questions with Answers and Detailed Solutions

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Try a better way to Practice? Yes No
Scroll to Top